Super potraviny: které to jsou a kde je sehnat?

Kolem super potravin je v posledních letech velký rozruch a každou chvíli se objeví „nová“. Co vlastně dělá z potravin super potraviny a jak se stane, že je některá z nich najednou víc super než ostatní? Odpověď je jednoduchá, stejně jako všechno ostatní i potraviny podléhají trendům. Super potraviny nejsou jen ty, o kterých často slýcháte v televizi nebo […]

Kolem super potravin je v posledních letech velký rozruch a každou chvíli se objeví „nová“. Co vlastně dělá z potravin super potraviny a jak se stane, že je některá z nich najednou víc super než ostatní? Odpověď je jednoduchá, stejně jako všechno ostatní i potraviny podléhají trendům.

Super potraviny nejsou jen ty, o kterých často slýcháte v televizi nebo o nich čtete v článcích. Většina z nás super potraviny běžně jí, aniž by to věděla. Vtip je v tom, že když jíte dostatek rostlinných potravin, jíte vlastně super potraviny.

Definice super potraviny

Pojem super potravina naznačuje, že tyto potraviny mají výživové hodnoty nad rámec běžných potravin. Ale pravda je taková, že neexistuje žádná skutečná definice pro super potraviny. Jedná se jednoduše o slovo, které se používá k vylepšení zdravých vlastností potravin.

Ve většině případů jsou potraviny s nejvyšším obsahem živin potraviny rostlinné. Ty nabízejí množství vitamínů, minerálů, vlákniny a také fytonutrienty – z nichž mnohé působí jako antioxidanty. Pokud tedy jíte stravu bohatou na zeleninu a ovoce, jíte dostatek super potravin, přes to, že nejsou tak exotické jako mangostana nebo kakaové boby.

Většina seznamů top super potravin vypadá velmi podobně. Rostlinné potraviny v podobě bobulí, listových zelených plodů a ořechů. Často se v nich objevuje také rybí tuk. Seznam bývá zkrátka vždy podobný, jen se rok od roku jeho část mění.

Potravinové trendy se opravdu neliší od žádného jiného trendu. Člověk zkrátka vždycky hledá něco nového a neobvyklého. A tak se čas od času můžete dozvědět, že nastupujícím hitem mezi super potravinami je nyní kapusta a quinoa. Naopak na ústupu jsou maqui bobule nebo goji.

Všechny zdravé potraviny jsou super potraviny

Vypadá to, jako bychom neustále hledali nejnovější super potravinu, která v sobě například obsáhne ještě více antioxidantů, vitamínů nebo živin než ostatní. Jenomže soustředit se jen na určitou vlastnost potraviny, například její antioxidační vlastnosti by však byla chyba. Většina rostlinných potravin je super, protože v sobě kombinují jedinečné směsi vitamínů, minerálů i fytonutrientů.

Mnoho phytonutrientů sice působí jako antioxidanty, ale podporují naše zdraví i jinými způsoby. Vzhledem k tomu, že jich je v potravinách příliš mnoho, není dostatek času, abychom je všechny studovali. Z tohoto důvodu byly předmětem klinického výzkumu pouze některé potraviny, a pokud se ukázalo, že mají potenciální zdravotní přínos (jako borůvky nebo granátové jablko) jsou označovány za super potraviny.

To bohužel na druhou stranu vedlo k vyloučení ostatních potravin, které pro nás mohou být stejně dobré. Jinými slovy, pokud upřednostňujeme konkrétní potraviny, protože jsou „super“, možná ignorujeme jiné, která jsou stejně „super“ – jenom jinak a jiným způsobem.

Ano, borůvky jsou pro nás dobré, ale to jsou jiné plody taky. Každá odrůda má zkrátka svou vlastní jedinečnou sadu phytonutrientů, která dává tělu látky, které by ostatní nemohly. Není pochyb o tom, že kadeřávek je plný živin, ale to jsou tuřín, brukev, mangold a špenát také. Sladké brambory jsou skvělé. Ale jiná oranžová zelenina jako mrkev, dýně nebo tykev má své přednosti.

Jedna věc, kterou mohou potravinářské trendy udělat, je představit vám nové potraviny, které jste dříve neznali. Takže pokud narazíte na poslední trend v super potravinách, přidejte si ho do jídelníčku, ale nevylučujte kvůli němu ostatní potraviny.

Když budete mít ve své stravě dostatek rostlinných potravin a budete se snažit o vyváženou stravu, budete zdraví a plní energie. A pokud budete mít pocit, že vám některé vitamíny nebo důležité látky chybí, můžete je pohodlně doplnit pomocí potravinových doplňků.

 

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail