Borůvka – rostlina, která si získala srdce Poláků

Rok od roku si borůvky v Polsku získávají stále více příznivců. Jeho spotřeba rok od roku roste, a jak se ukazuje, v létě je po jahodách nejkonzumovanějším ovocem. Pokud tedy tato rostlina vzbuzuje takový zájem, proč ji nezačít pěstovat pro vlastní potřebu? Ukazuje se, že takto uvažuje mnoho lidí, a proto se pěstování borůvek doma […]

Rok od roku si borůvky v Polsku získávají stále více příznivců. Jeho spotřeba rok od roku roste, a jak se ukazuje, v létě je po jahodách nejkonzumovanějším ovocem. Pokud tedy tato rostlina vzbuzuje takový zájem, proč ji nezačít pěstovat pro vlastní potřebu? Ukazuje se, že takto uvažuje mnoho lidí, a proto se pěstování borůvek doma stává poměrně oblíbenou možností. Jak tedy vybrat správné sazenice a jak se o takové pěstování starat? V následujícím příspěvku se pokusíme stručně zmínit, čím se tato rostlina vyznačuje a jaké jsou požadavky na její pěstování.

Borůvka – cenné ovoce na dosah
Plody borůvky jsou podobné borůvkám, ale o něco větší, mají průměr 1 až 3 cm, tmavě modrou slupku a světle zelenou dužinu. Za ovocem se samozřejmě skrývá jeho vynikající sladká chuť, díky níž je oblíbené pro konzumaci samotné nebo jako přísada do dezertů. Za sladkou chutí se však skrývají i cenné nutriční hodnoty. Borůvky dodávají tělu mnoho cukrů, ale také cenné minerální soli, vitaminy a biologicky aktivní složky. Stačí zmínit takové prvky, jako je vitamin A, B6, E, K, velká dávka vitaminu C, thiamin, riboflavin, niacin a kyselina listová. Mnoho lidí označuje borůvky za super ovoce.

Pěstování borůvek – jak se na něj připravit
Pokud jde o borůvky, jejich pěstování v našich podmínkách by nemělo být problémem a mohou uspokojivě plodit. Sazenice borůvek by měly být umístěny na slunném místě, které je chráněno před větrem. Vyplatí se vyhýbat takovým místům, kde může docházet ke stagnaci mrazu, a také místům, kde může být voda.

Jaká půda pro pěstování borůvek?
Pokud jde o sazenice borůvek, nejdůležitější je vybrat místo, kde můžete rostlině připravit vhodnou půdu. Naprosto zásadní je, aby půda byla kyselá, měla by mít nízké pH kolem 4-5. Kromě toho je důležité, aby byla propustná, lehká a obsahovala cenné živiny a humus. V případě pěstování borůvek je velmi důležité, že špatná půda má negativní vliv na růst a plodnost. Kromě toho se může zvýšit riziko infekce. Při přípravě půdy ji můžete také obohatit kyselou rašelinou nebo kompostovanými pilinami z jehličnanů. Na podzim můžete také použít hnůj nebo kompostovou zeminu.

Kdy se mají borůvky vysazovat?
Pokud jde o borůvky, můžete připravovat sazenice k výsadbě prakticky po celou sezónu. Proto je také důležité, jaký druh sazenic máte k dispozici. To může ovlivnit i pozdější růst rostliny. Prodávané sazenice jsou obvykle 2-3 roky staré, prodávají se v květináčích a rychle zakořeňují. Pokud sázíte na podzim, je samozřejmě nutné chránit sazenice před mrazem. Nejvhodnější jsou piliny nebo borová kůra, které chrání základnu výhonů a také kořenový bal.

Pěstování – hnojení a zalévání
Při plánování pěstování borůvek je třeba věnovat náležitou pozornost. Důležitou otázkou je správné zalévání rostliny, protože borůvky mají mělký kořenový systém. Hned po výsadbě, když je rostlina čerstvá, je vystavena zvláštnímu nedostatku vody. Proto v případě sucha nezapomeňte tuto rostlinu pravidelně zalévat. Pokud jde o hnojiva, můžete použít takové produkty, které jsou připraveny speciálně pro borůvky a budou schopny zaručit vysokou účinnost hnojení.

Prořezávání borůvkových keřů
V případě borůvek je prořezávání keřů velmi důležité, protože pokud se neprovede, bude růst slabý a bude málo květních pupenů. Zároveň tak bude rok od roku méně ovoce, a pokud nějaké bude, bude malé. V prvních letech by se měly řezat pouze ty výhony, které jsou slabé a nemocné. To by mělo být provedeno na začátku jara. Nejlépe plodí na výhonech starých 2-3 roky. Správně připravený keř má asi 8 výhonků. Pokud je rostlina stará již 4-5 let, odstraňte z ní nejstarší výhony, aby byla rostlina čistá. Pokud tak učiníte, zanecháte za sebou výhonky, které přinesou nejlepší ovoce.

Výběr správných sazenic pro vaši plodinu
Při plánování pěstování borůvek byste měli dbát na dobrý zdroj vybraných rostlin. Vyplatí se to mít na paměti a vybrat si nabídku, kterou připravil portál https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Kanadske-boruvky/30. Vysoce kvalitní sazenice ze spolehlivé školky, které jsou řádně zakořeněné, takže s jejich přijetím by neměl být problém. Výběr dobrých řízků je zárukou správného vývoje plodiny.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 07:30 -17:30
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail