Jak se vyhnout zánětům uší u malých dětí?

Aby se otoskopy nestaly jeho nepřítelem, důležitá je hygiena ale i čerstvý vzduch. Zdroj: Bigstockphoto.com Rodiče malých dětí vědí, že bolesti ucha jsou problematické, u některých dětí bohužel velmi časté. Samozřejmě také dospělý člověk může mít zánět, ale děti jimi trpí více vzhledem k háklivějšímu imunitnímu systému. Infekcím je možné správnou péčí předcházet. Výskyt infekce […]

Aby se otoskopy nestaly jeho nepřítelem, důležitá je hygiena ale i čerstvý vzduch.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Rodiče malých dětí vědí, že bolesti ucha jsou problematické, u některých dětí bohužel velmi časté. Samozřejmě také dospělý člověk může mít zánět, ale děti jimi trpí více vzhledem k háklivějšímu imunitnímu systému. Infekcím je možné správnou péčí předcházet.

Výskyt infekce

Záněty vznikají především ve středním uchu, což je místo, které je naplněné vzduchem a snadno se v něm usadí kdejaká nečistota. Nachlazení, chřipka, ale i alergie mohou usnadnit přenos škodlivých mikroorganismů do ucha. Záněty se právě proto vyskytují převážně na podzim a v zimě, kdy se více vyskytují chřipková onemocnění nebo nemoci horních cest dýchacích.

U dětí, které mají méně než dva roky, může tyto stavy zhoršovat například i pobyt v jeslích, kde jsou vystavené většímu náporu infekčních mikroorganismů. Zajímavé je, že důvodem může být například také používání dudlíku nebo pití mléka z flašky v leže. Problémy s ušima může ale způsobovat i zhoršená kvalita vzduchu, například  v zakouřeném prostředí či při smogu.

Prevence zánětů

Děti, které jsou kojené delší dobu, mají méně zánětů ucha. Pokud je už dítě krmené z flašky, mělo by se mu mléko dávat ve zvýšené poloze nebo s sedě. Základem je i čerstvý vzduch. Před dítětem určitě nekuřte a zkuste se vyhnout i dalšímu znečištění ve vzduchu, například zvýšené míře prachu. Lékaři také doporučují odnaučit dítě co nejdříve od dudlíku. Samozřejmostí je pravidelné mýtí ruk, a to nejen dětských ale i těch vašich.

Kdy jít k doktorovi?

Pokud nevíte, jak se zánět projevuje a kdy navštívit doktora, napovědět by vám měla neutuchající bolest ucha, zvýšená teplota, sekret nebo dokonce krev vytékající z ucha.

Pediatra byste raději měli navštívit už v případě mírné bolesti ucha, ten v případě potřeby doporučí návštěvu otorinolaryngologa. Otoskopy, tedy přístroje, které umožňují detailně vyšetřit ucho, jsou však také běžnou součástí ordinace pediatra. V případě mírnějších průběhů nemocí ucha je i on schopen určit diagnózu a stanovit potřebnou léčbu.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 07:30 -17:30
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail