Má někdo ve vašem okolí problém s pitím? Těchto 8 příznaků vás může upozornit na alkoholismus

Svatby, narozeniny, firemní večírky, posezení s přáteli… Alkohol se stal nedílnou součástí společenských událostí. Pití alkoholu považujeme za běžnou věc a často máme tendenci tolerovat i jeho vyšší konzumaci. Někdy tak můžeme přehlédnout, když někdo z našich blízkých překročí hranici mezi společenským pitím a alkoholismem. Jakých příznaků bychom si měli všímat? Česká republika každoročně obsazuje první […]

Svatby, narozeniny, firemní večírky, posezení s přáteli… Alkohol se stal nedílnou součástí společenských událostí. Pití alkoholu považujeme za běžnou věc a často máme tendenci tolerovat i jeho vyšší konzumaci. Někdy tak můžeme přehlédnout, když někdo z našich blízkých překročí hranici mezi společenským pitím a alkoholismem. Jakých příznaků bychom si měli všímat?

Česká republika každoročně obsazuje první místa ve statistikách spotřeby alkoholu. Každý z nás v průměru vypije více než 10 litrů ethanolu ročně. Alkohol je u nás navíc v porovnání s ostatními zeměmi stále poměrně levný a velmi snadno dostupný.

Zhruba pětina obyvatel České republiky pije rizikově, a má tak nakročeno k vážným zdravotním důsledkům. 

Za rizikové pití považujeme u žen 20 g ethanolu denně (12 skleničky alkoholu) a u mužů 40 g ethanolu denně (23 skleničky alkoholu). 

S alkoholem je u nás ročně spojeno asi 6 % všech úmrtí – ať už se jedná o nádorová onemocnění, jaterní cirhózu, srdečně-cévní onemocnění, nebo třeba úrazy či dopravní nehody. Kromě vážných zdravotních důsledků má alkoholismus negativní dopad i na vztahy a ekonomickou situaci jedince. 

Pokud máte u někoho ze svých blízkých, přátel či kolegů obavy, že má problémy s alkoholismem, nenechávejte to být. Existuje u nás spousta možností, jak s nadměrným pitím bojovat, ale alkoholik je málokdy vyhledá sám od sebe

Prvním krokem k tomu, abychom blízkému člověku mohli pomoci, je umět rozpoznat, že má s alkoholem skutečně problém. Nadměrné pití se často projevuje těmito 8 příznaky:

1. Každá událost je příležitost se napít

Společenské pití je pro mnoho z nás běžnou záležitostí, nad kterou se nijak nepozastavujeme. Na oslavách, večírcích nebo koncertech se konzumace alkoholu tak nějak očekává. To z podobných událostí dělá ráj pro alkoholiky. Nikdo se totiž nad jejich pitím nepohoršuje, a většinou si ani nikdo nevšimne, že si dali o pár skleniček více. 

Postupně si už nedokážou společenskou událost bez alkoholu ani představit. Pokud si všímáte, že váš blízký bez popíjení nevydrží žádné posezení nebo rodinnou sešlost, možná byste měli zbystřit. 

2. Pití jako úleva od stresu

Jakmile je váš blízký ve stresu, něco se mu nepodaří nebo dostane špatnou zprávu, sahá po skleničce? I když se třeba dřív uměl se stresem vyrovnávat zdravým způsobem, jako je cvičení, odpočinek nebo koníčky, teď je pro něj alkohol nejen hlavním koníčkem, ale především úlevou od starostí

Můžete zkusit navrhnout řešení problému nebo naplánovat společnou aktivitu, jako je sport, návštěva kina nebo třeba jóga, která vašemu blízkému pomůže snížit stres. Pokud ale není ochoten vyzkoušet jiný způsob odreagování než alkohol, je to varovný signál.

3. Obhajování pití

Kdykoliv nadhodíte téma nadměrného pití, váš blízký zaujme obrannou pozici a zasype vás nejrůznějšími výmluvami, proč pije, nebo problém bagatelizuje? Člověk, který je závislý na alkoholu, může být podrážděný, když ho na jeho nadměrnou konzumaci někdo upozorní.

Možná budete muset zvolit citlivější přístup, jak si s ním o alkoholu promluvit. Ale rozhodně se nenechte jeho nepřátelskou reakcí odradit.

4. Vysoká míra tolerance alkoholu

Člověk, který často a nadměrně pije, si vytvoří vyšší míru tolerance na alkohol. Jeho snášenlivost navíc s časem roste. Důsledkem toho potřebuje stále vyšší a vyšší dávky, aby dosáhl požadovaného účinku. 

Pokud je váš blízký výrazně méně opilý než ostatní po stejném množství alkoholu, může to být způsobeno tím, že ho konzumuje v nadměrném množství. Vysoká tolerance alkoholu z něj ale sama o sobě rozhodně nedělá alkoholika.

5. Impulzivní jednání

Alkohol odbourává zábrany. Člověk je v opilosti uvolněnější a tolik nedomýšlí následky svých činů. Může jít o absence v práci, řízení pod vlivem alkoholu, domácí násilí nebo rizikové sexuální chování.

Pokud se váš blízký často dostává vlivem alkoholu do nebezpečných situací, nebojte se zasáhnout. Promluvte si s ním o jeho chování a rizicích, která představuje nejen pro nějale i pro ostatní

Řízení pod vlivem alkoholu je extrémně nebezpečné, a platí to i pro tzv. zbytkový alkohol. Spočítejte si, jak dlouho zůstává alkohol v krvi

6. Popíjení o samotě

Hranici mezi společenským pitím a závislostí je poměrně snadné rozeznat, pokud v dané situaci žádná společnost nefiguruje. Jestliže váš blízký pravidelně popíjí sám, jen aby se opil, zbystřete. 

Nejen, že je to varovným signálem, ale také nemáte jak zjistit, kolik alkoholu vlastně vypil, a to může být velmi nebezpečné.

7. Změny v chování

Agresivita, vztek, smutek, náladovost a často především ztráta zájmu o okolí, přátele i rodinu. Začínáte si u blízké osoby všímat postupných změn v chování, občas ji skoro nepoznáváte

Změna chování a osobnosti je zpočátku patrná zejména v opilosti, kdy může člověk být zničehonic agresivní a ubližovat lidem ve svém okolí, ale také plačtivý a přehnaně sebekritický. Postupně se ovšem projevuje, i když daná osoba zrovna nepije

8. Fyzické změny

Můžete si také všimnout určitých tělesných změn. Tyto příznaky mohou zahrnovat oči podlité krví, pach alkoholu v dechuúnavu, nejistou chůzi nebo ztrátu hmotnosti, která je způsobená tím, že člověk pije na úkor jídla. Může také pociťovat zvýšené pocení nebo třes.

Pokud máte ve svém okolí někoho, na kom pozorujete výše uvedené příznaky, a rádi byste jim pomohli, máte řadu možností. Existují nejrůznější poradny, infolinky, odvykací centra i terapeutické skupiny.

Důležité je ale mít na paměti, že i když se budete sebevíc snažit svému blízkému pomoci omezit nadměrné pití, musí chtít hlavně on sám

Důležité je zejména projevit zájem a starost a být oporou. Pokud budete mít pocit, že o to má zájem, můžete vašemu blízkému navrhnout možná řešení a podpořit ho, pokud se rozhodne vyhledat pomoc.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 08:00 -12:00
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail