Spánková hygiena jako základ kvalitního odpočinku – jak na ni?

Dostatek kvalitního spánku je pro naše zdraví naprosto zásadní. Pomáhá nám regenerovat celé tělo i mysl, proto bychom měli v dospělosti spát sedm až osm hodin denně. Nejde ale jen o čas, který v posteli strávíte. Stejnou pozornost byste měli věnovat i spánkové hygieně, tedy souboru návyků vedoucích ke zdravému a plnohodnotnému odpočinku. Co pro […]

Dostatek kvalitního spánku je pro naše zdraví naprosto zásadní. Pomáhá nám regenerovat celé tělo i mysl, proto bychom měli v dospělosti spát sedm až osm hodin denně. Nejde ale jen o čas, který v posteli strávíte. Stejnou pozornost byste měli věnovat i spánkové hygieně, tedy souboru návyků vedoucích ke zdravému a plnohodnotnému odpočinku. Co pro to udělat?

  1. Dopřejte si kvalitní postel i matraci

Problémy se spánkem často způsobuje nekvalitní postel. Pokud se tedy i vám špatně usíná a ráno se necítíte odpočatí, možná bude potřeba ji vyměnit, a to včetně matrace. Nejvyšší komfort a kvalitu nabízejí rámy postelí z dřevěného masivu a polohovatelné rošty. 

U matrací hodně záleží na tom, jakou preferujete tvrdost a na jaký rošt ji umisťujete. Matrace ze studené nebo paměťové pěny se totiž hodí jen na pružné lamelové rošty. V opačném případě je lepší matrace pružinová.

  1. Pamatujte, že postel je určena jen pro spánek a intimitu

Odborníci z řad psychologů i lékařů se shodují na tom, že postel by měla být určena výhradně k odpočinku a intimním chvilkám. Důrazně tedy nedoporučují mít v ložnici televizi, nebo si sem dokonce nosit notebook a s ním i práci. 

Pokud tedy nemůžete usnout a chcete se ještě chvíli věnovat čtení nebo jiné klidné aktivitě, přesuňte se raději do obýváku, a jakmile budete cítit, že na vás padá únava, vraťte se do postele.

  1. Vytvořte v ložnici příjemné prostředí

Není nad pocit z nového a čistě vypraného povlečení. Kromě toho se mnohem lépe spí v pravém peří a také v ložním prádle z přírodních materiálů. Zároveň nezapomeňte před spaním dostatečně vyvětrat, aby byla celá místnost příjemně chladná. Pak už stačí jen ticho, temno a žádný stres, abyste spali jako v bavlnce.

  1. Před spaním se vyhněte kofeinu, alkoholu a těžkým jídlům

Kofeinové nápoje byste neměli pít minimálně pět hodin před ulehnutím do postele a podobné pravidlo platí také pro těžko stravitelná jídla. Vaše tělo pak musí všechny zkonzumované látky zpracovávat, a tak se nemůže dostatečně uklidnit a připravit na odpočinek. Navíc ani samotný spánek pak nedosahuje takové kvality.

  1. Pohyb je potřeba, ale ne těsně před ulehnutím

Únava ze sportu může vás spánek výrazně zlepšit, ale všechny náročnější silové nebo aerobní aktivity raději plánujte nejpozději na podvečerní hodiny. Naopak meditace, dechová cvičení nebo relaxační jóga vám mohou v předspánkové rutině pomoci. Při přetrvávajících problémech s nespavostí se ale o těchto aktivitách raději poraďte s odborníkem. 

  1. Dejte si pozor na modré světlo

Nakonec nesmíme zapomenout ani na modré světlo z obrazovek. Nejenže unavuje oči, ale také může zmást náš cirkadiánní rytmus, který jinak reaguje především na sluneční záření. Mozek tak může mít pocit, že je den a má problém usnout

Seznam tipů pro spánkovou rutinu by mohl být mnohem rozsáhlejší. Nechceme vás ale zahlcovat, proto jsme se snažili vybrat ty nejdůležitější. Věříme, že i tato malá inspirace vám pomůže vyspat se do růžova.