Nová cesta k informacím o lécích pro české pacienty

V reakci na narůstající potřebu přesných a snadno dostupných informací o léčivech v České republice byl spuštěn nový webový projekt Léky jasně. Tento nástroj je určen pro pacienty, farmaceuty i širokou veřejnost. Poskytuje aktuální a komplexní údaje o léčivech dostupných na českém trhu. Základní možnosti Tato webová stránka umožňuje vyhledávání léčiv podle názvu, účinné látky, ATC skupiny […]

V reakci na narůstající potřebu přesných a snadno dostupných informací o léčivech v České republice byl spuštěn nový webový projekt Léky jasně.

Tento nástroj je určen pro pacienty, farmaceuty i širokou veřejnost. Poskytuje aktuální a komplexní údaje o léčivech dostupných na českém trhu.

Základní možnosti

Tato webová stránka umožňuje vyhledávání léčiv podle názvu, účinné látky, ATC skupiny nebo kódu SÚKL. Tímto způsobem mohou uživatelé rychle získat informace o dostupnosti léků, možných alternativách, doplatcích a mnoho dalšího. Mezi funkce patří například možnost ověření, zda byl lék nahlášen jako nedostupný, zjištění výše příspěvku zdravotní pojišťovny a potřebná specializace lékaře pro vystavení receptu s úhradou pojišťovny tam, kde je preskripční omezení.

Výpadky léčivých přípravků

Pro případy, kdy je konkrétní lék dočasně nedostupný, web poskytuje seznam alternativ s podobným složením a účinkem, včetně příbalových letáků a detailních informací o přípravku. Aktuální skladová zásoba nelze v tuto chvíli na stránce najít. Lze ale využít například prazskelekarny.cz. Navíc, pro zdravotní profesionály je připravena sekce s historickými daty o distribuci léků v České republice.

Statistiky přehledně

Web také nabízí možnost vizualizovat záznamy o pohybech léčiv na českém trhu. Pomocí jednoduchého rozhraní lze vyfiltrovat například výdeje léků po jednotlivých měsících, spotřebu v celé ATC skupině nebo například porovnání příjmů a výdejů léčivých přípravků v lékárnách. Po vygenerování liniového grafu lze odhadovat současné trendy v lékárenství a případně uložit graf jako obrázek ve formátu JPEG. 

Výhledy do budoucnosti

Projekt Léky Jasně je z větší části založen na open source technologiích a je navržen tak, aby byl maximálně přístupný a snadno použitelný pro všechny skupiny uživatelů. Informace na webu pocházejí od oficiálních autorit, především od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ačkoliv už nyní si projekt získal popularitu u českých uživatelů, nové možnosti využití budou přibývat i v budoucnu. V roce 2024 se očekává další rozšíření funkcionalit webu, včetně přidání indikačních omezení pro úhradu léčiv a popisu výrobců zdravotních pomůcek.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 08:00 -12:00
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail