Jak se opálit zdravě a bez problémů?

Léto klepe na dveře a mnozí se těší, až budou na sluníčku chytat bronz. Opálená pokožka je hezká, ale sluneční záření kůži zrovna nesvědčí, proto byste ji před každým pobytem venku měli chránit. Přečtěte si naše tipy, jak se opálit a přitom si zachovat zdravou pokožku. Zdroj: unsplash.com Toužíte po sluncem políbené pokožce s bronzovým nádechem? […]

Léto klepe na dveře a mnozí se těší, až budou na sluníčku chytat bronz. Opálená pokožka je hezká, ale sluneční záření kůži zrovna nesvědčí, proto byste ji před každým pobytem venku měli chránit. Přečtěte si naše tipy, jak se opálit a přitom si zachovat zdravou pokožku.

Zdroj: unsplash.com

Toužíte po sluncem políbené pokožce s bronzovým nádechem? Pak vězte, že při opalování byste měli vždy dodržovat několik zásad, abyste svou pokožku chránili před nebezpečným UV zářením. Pravidlem číslo jedna je použít opalovací přípravek. Musíte si ale vybrat ten správný.

1.     Zjistěte, jaký jste fototyp

Každá pokožka je jiná. Někdo se opálí velmi rychle, někdo se dokonce spálí i při krátkém pobytu na slunci a někdo může opalováním strávit hodiny a nespálí se. Proto je velmi důležité vědět, jaký jste fototyp. Těch je celkem 6:

  • Fototyp 1 má velmi světlou pleť, často pihy a zrzavé vlasy. Vyznačuje se tím, že se rychle spálí.
  • Fototyp 2 má bledou pleť, může mít pihy a často světlejší vlasy. Vyznačuje se tím, že se opálí do červena.
  • Fototyp 3 má světle hnědou pleť a nejčastěji hnědé či tmavé vlasy. Vyznačuje se tím, že se málokdy spálí a rychle se opálí.
  • Fototyp 4 má tmavou pleť a tmavé vlasy. Vyznačuje se tím, že se téměř nikdy nespálí.
  • Fototyp 5 má velmi tmavou pokožku a tmavé až černé vlasy. Vyznačuje se tím, že se nespálí.
  • Fototyp 6 má nejtmavší pokožku a nikdy se nespálí.

2.     Vyberte si správné SPF

Hodnota SPF uvedená na produktu vyjadřuje míru ochrany, tedy schopnost opalovacího krému blokovat UV záření. To se dělí na tři druhy – UVA, UVB a UVC, které se ale zachytává v ozonové vrstvě a na zem se nedostane. UVA záření se na zemi vyskytuje vždy, ať je slunečno, nebo zataženo. Je poměrně silné a proniká hluboko do kůže, čímž ji poškozuje. UVB záření je sice blokováno mraky či sklem, to ale neznamená, že se k nám vůbec nedostane. Právě UVB je však zodpovědné za opálení, ale také spálení pokožky.

Na opalovacích produktech vždy najdete hodnotu SPF, přičemž platí, že čím světlejší fototyp jste, tím vyšší SPF byste měli zvolit. Zlatou střední cestu představuje SPF 20 až 30. Pokud ale jedete na dovolenou do tropické destinace nebo na hory, sáhněte po SPF 50. V těchto místech může být sluníčko agresivnější.

3.     Pořiďte si opalovací krém na obličej

Opalovací krém na tělo byste neměli používat i na tvář. Pleť je tam jemnější a choulostivější a zbytečně byste si ji mohli podráždit. Upřednostněte proto speciální opalovací krém na obličej, kterým byste se měli mazat po celý rok, ať je léto, nebo zima. Světlejším typům se doporučuje SPF 50+, ty tmavší mohou zvolit SPF 20–30. Myslete na to, že opalovací krém na tvář by měl mít vyšší ochranný faktor než ten na tělo. A během dne, zejména když jste na dovolené a celý den strávíte venku, opalovací krém vždy reaplikujte. Pro tyto případy je ideální opalovací krém ve spreji, který se snadno nanáší.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail