Test článek

Pokud má člověk narušenou imunitu nebo nějaké chronické onemocnění, může být průběh horší než u člověka s pevným zdravím.

Příznaky chřipky

Nejčastěji bývají chřipky provázené zvýšenou až vysokou tělesnou teplotou, rýmou a kašlem. K chřipce se mohou přidat i bolesti hlavy, bolest v krku, svalů a kloubů či malátnost. Příznaky se většinou odvíjejí od stávajícího zdravotního stavu. Pokud má člověk narušenou imunitu nebo nějaké chronické onemocnění, může být průběh horší než u člověka s pevným zdravím.

  • da fafůld gkaůg
  • g sa gfdsgsůldfg dsůlg sgf
  • gsfdglks glkdsf jgsdflkg jdslkfsgfd
  • gj fdslgkjsdglk jdsglkdsg

Léčba chřipky

Pokud není chřipka komplikovaná bakteriální infekcí, postačí k léčbě klidový režim a dostatek tekutin.
Běžná chřipka může někdy trvat i jeden až dva týdny. Léčba se odvíjí od příznaků, které ji provázejí. Pokud chřipku doprovází kašel, podávají se léky na tlumení kašle nebo naopak na odkašlávání (pokud je potřeba uvolnit hleny). Při bolesti v krku se používají desinfekční kloktadla nebo spreje. Pro léčbu rýmy je vhodné použít kapky či spreje do nosu.
U lidí s chronickými nemocemi (např. plic nebo srdce) se i při chřipce podávají Antibiotika, aby se předešlo možným komplikacím. Mnohdy se může onemocnění zkomplikovat bakteriální infekcí; po zhodnocení stavu lékařem se také nasazují antibiotika.

Alternativní léčba chřipky

Chřipce lze předcházet alternativními způsoby – je mnoho způsobů a přípravků na posílení imunity, otužování, saunování, zdravý životní styl (lehká a zdravá strava, častý pobyt v přírodě s pravidelným pohybem,…) ale na trhu jsou k dispozici i přípravky podpůrné. Mezi ty patří bylinné preparáty, kombinace vitamínových přípravků a také homeopatika.

strana 2
strana 2

Očkování proti chřipce

Další možnou prevencí je očkování proti chřipce, jímž lze předejít nemoci nebo alespoň zmírnění příznaků onemocnění při případné nákaze.
Provádí se jednou ročně na podzim a vždy se vytváří nová vakcína obsahující nejvíce agresivní kmeny, které byly před půl rokem na Jižní polokouli, kde způsobovaly epidemie. Preventivně se očkují lidé s chronickým onemocněním, lidé se sníženou imunitou a staří lidé, kteří mají slabší imunitu. Na očkování jsou velmi dobré odezvy, minimum reakcí po vakcinaci a snížená nemocnost.

Chřipkové epidemie

Chřipkové epidemie bývají nejčastěji v naší oblasti koncem zimy a začátkem jara.
Existuje mnoho druhů chřipky (celkem asi 40), ale ne všechny jsou tak agresivní, aby způsobily nemoc s těžkými příznaky. Tu způsobují pouze některé silné kmeny. Mnohdy lidé považují běžné nachlazení s rýmou a kašlem za chřipku, ale jedná se často pouze o virové onemocnění, kterým se mohou nakazit po běžném prochladnutí v průběhu roku.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 07:30 -17:30
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail