Rusňákova DRFG úspěšně provozuje vlastí síť lékáren

Skupina DRFG zaměřená na fondy a dluhopisy se rozhodla založit vlastní síť lékáren Na zdraví. Hlavním strůjcem je Rudolf Matějka, který v DRFG zúročuje bohaté zkušenosti, z devadesátých let, kdy založil firmu produkující lékárenský software. Před 15 lety firmu prodal německému koncernu Phoenix lékárenský velkoobchod, kde setrval do roku 2013. „Po seznámení s Davidem Rusňákem jsem […]

Skupina DRFG zaměřená na fondy a dluhopisy se rozhodla založit vlastní síť lékáren Na zdraví. Hlavním strůjcem je Rudolf Matějka, který v DRFG zúročuje bohaté zkušenosti, z devadesátých let, kdy založil firmu produkující lékárenský software. Před 15 lety firmu prodal německému koncernu Phoenix lékárenský velkoobchod, kde setrval do roku 2013. „Po seznámení s Davidem Rusňákem jsem neváhal přestoupit do DRFG a začal budovat divizi s vlastní lékárenskou sítí. V Davidovi jsem našel partnera, který je pro mě ohromnou autoritou,“ říká Rudolf Matějka.

DRFG v současné době vlastní 15 lékáren v celé České republice. Konkrétně se jedná o Sokolov, Louny, Kamenice nad Lipou, Moravskou Třebovou, Městečko Trnávka, Brno, Uničov, Troubelice, Ostravu Porubu, Prahu, Litoměřice a Kladno. Krátkodobým cílem je v horizontu 6 měsíců zvýšit počet lékáren na 25, tím dlouhodobým pak pozice trojky na trhu lékáren. Rádi bychom uplatnili naši vizi tam, kde nalezneme zájem a potenciál. Záleží však na tom, jak rychle lze nalézt vyhovující prostory a jak rychle je prodávající schopen vyjednávat. Obecně je to velmi časově nároční proces, který se odvíjí od připravenosti prodávajícího.

Síť lékáren Na zdraví je zaměřena na samoobslužný prodej, tudíž DRFG hledá kvalitní lokalitu s velkou prodejní plochou. Typickým příkladem jsou nejen nákupní centra, ale i areály nemocnic. V současné době převládá trend samoléčby.  Lidé odmítají navštívit lékaře s banálním nachlazením a raději se sami vypotí v posteli. Pacienti si informace o možnostech dopředu zjistí a následně vyberou nejvhodnější produkt. Jak velká je nabídka a možnost výběru produktů je závislá na velikosti prodejní plochy.

Konkurenční výhody lékárenské sítě Na zdraví

Největší konkurenční výhoda lékárenské sítě Na zdraví spočívá ve skladování léků, které je velmi nákladné po finanční stránce, a tak se malí lékárníci raději nechají zavážet několikrát týdně. „Tím se vyhýbají i následkům častých změn v cenách. Buď by kvůli zlevňování museli prodat naskladněné léky se ztrátou, nebo by museli mít velmi dobré vztahy s prodejcem, aby jim cenu kompenzoval,“ říká Rudolf Matějka. Často se pak nemocní pacienti dostaví s receptem do lékárny a lékárník je nucen jim léky objednat na odpoledne. Pacient si ale chce co nejdříve lehnout do postele, a nikoliv znovu běžet do lékárny.

Velká poptávka roste také po konzultačních službách, zejména po tématech týkajících se redukce hmotnosti. „V České republice trpí obezitou 20 % obyvatel a jsme šestý nejotylejší národ v Evropě, proto zde vidíme velký potenciál. K naplnění tohoto cíle jsme se spojili s MUDr. Martinem Matoulkem ze Všeobecné fakultní nemocnice. Téměř ve všech lékárnách se nám podařilo vybudovat potřebné zázemí, ve kterém ve spolupráci s nutričními poradkyněmi již nyní poskytujeme konzultační služby,“ potvrzuje Rudolf Matějka. Další velký zájem po konzultačních hodinách se týká zejména poradenství na téma Léčba chronické bolesti, poruchy spánku, problémy s trávením atd. Konzultace nejsou na komerční bázi a nenabízí se při něm žádný produkt.

Odkup polikliniky ve Vyškově

Jak je známo, jedna z divizí skupiny DRFG spravuje nemovitostní fond, ve kterém má DRFG největší podíl aktiv. Davidu Rusňákovi a DRFG se podařilo koupit polikliniku ve Vyškově, což s sebou přináší zajímavé příležitosti, a to zejména v propojení s provozem lékárny ve vlastní budově a spolupráci s lékaři.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 07:30 -17:30
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
BENU Lékárna 

BENU Lékárna

Dnes otevřeno: 09:00 -21:00
Telefon: 313033913
Email:
web:
Adresa: Americká 2777, OC Tesco
27201, Kladno
detail