Bolest paty: příčiny a možnosti léčby

Bolest paty je běžným problémem, který může ovlivnit vaši schopnost chodit, stát nebo dokonce provádět každodenní aktivity. Tato bolest může být způsobena různými faktory a má několik možných příčin. V tomto článku se budeme zabývat příčinami bolesti paty a různými způsoby léčby. Příčiny bolesti paty: Plantární fasciitida: Jedná se o jednu z nejběžnějších příčin bolesti […]

Bolest paty je běžným problémem, který může ovlivnit vaši schopnost chodit, stát nebo dokonce provádět každodenní aktivity. Tato bolest může být způsobena různými faktory a má několik možných příčin. V tomto článku se budeme zabývat příčinami bolesti paty a různými způsoby léčby.

Příčiny bolesti paty:

 1. Plantární fasciitida: Jedná se o jednu z nejběžnějších příčin bolesti paty. Plantární fascie je silný, pásavý vaz v noze, který spojuje patu s přední částí chodidla. Přetížení nebo napětí této fascie může způsobit bolest na spodní straně paty, obvykle ráno po probuzení.
 2. Achilovka: Toto je zánět Achillovy šlachy, která spojuje lýtkové svaly s patní kostí. Bolest se často objevuje na zadní straně paty a může být způsobena nadměrnou fyzickou aktivitou.
 3. Plantární výstupky: Někdy může dojít k vytvoření výstupků na patní kosti, známých jako plantární výstupky nebo ostruhy. Tyto výstupky mohou způsobovat bolest při chůzi.
 4. Trauma: Úrazy nebo nárazy na patu mohou také způsobit bolest.

Možnosti léčby bolesti paty:

 1. Odpocinek: Prvním krokem při léčbě bolesti paty je dát noze dostatek času na odpočinek. Snížení zátěže na postiženou nohu může pomoci zvýšit šanci na uzdravení.
 2. Fyzioterapie: Fyzioterapeut může předepsat cvičení a terapeutickou masáž, které pomohou uvolnit svaly a snížit bolest.
 3. Podporující obuv: Použití vhodné obuvi s podporou patní klenby může zmírnit tlak na plantární fascii.
 4. Chlad a teplé obklady: Použití chladných obkladů na postiženou oblast může snížit zánět. Po zániku akutní fáze lze aplikovat teplé obklady k uvolnění svalů.
 5. Léky: Lékař může předepsat léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky k dočasnému snížení bolesti a zánětu.
 6. Injekce: V některých případech může být doporučena injekce kortikosteroidů pro snížení zánětu.
 7. Chirurgický zákrok: V extrémních případech, kdy konzervativní léčba nepomáhá, může být zvážen chirurgický zákrok k odstranění výstupků nebo opravě poškozených struktur.

Pokud trpíte bolestí paty, je důležité konzultovat s lékařem nebo specialistou na ortopedii, aby byla zjištěna příčina bolesti a zvolena nejlepší léčba pro vaši konkrétní situaci. Ignorování bolesti paty a nepřijetí vhodných opatření může vést k závažnějším problémům a dlouhodobým komplikacím.

Ostatní články z rubriky Magazín


Doporučujeme tyto lékárny


Lékárna TRIO 

Lékárna TRIO

Dnes otevřeno: 07:30 -17:30
Telefon: 493533199
Email:
web:
Adresa: Husova 58
50601, Jičín
detail
Lékárna Hlavní nádraží 

Lékárna Hlavní nádraží

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 267313494
Email:
web:
Adresa: Wilsonova 8
110 00, Praha 2
detail
Lékárna Jih 

Lékárna Jih

Otevírací doba: neuvedeno
Telefon: 596710258
Email:
web:
Adresa: Horní 1471
70030, Ostrava - Hrabůvka
detail